PROBLEMATIKA - KŘÍŽOVÁ CESTA + anketa

Člen Královédvorských betlémářů Leoš Pryšinger přišel v roce 1999 s myšlenkou obnovy Kalvárie - křížové cesty vedoucí z Žirče od kaple sv. Odilona k Braunovu betlému. Zastavení by měla býti kamenná a pokud možno v barokním stylu. Myšlenky se ujal akademický malíř Dan Václavík, projekt byl předložen Národnímu památkovému ústavu v Praze. Památkový ústav myšlenku podpořil, ovšem zamýtl navrhovanou trasu, jelikož nekopíruje trasu původní. Taktéž k jeho ztvárnění se vyjádřil zamítavě...

Koncem března roku 2004 na schůzce sdružení měst Dvůr Králové n. L., Jaroměř a obce Kuks byl mezi hosty i akademický sochař a profesor Vladimír P r e c l í k, který se rozhodl myšlenku křížové cesty opět realizovat. Netrvalo dlouho a v Ostroměřském kamenolomu začla ku podivu všem vznikat první zastavení této moderní křížové cesty. Moderní sochy velkých rozměrů, které však s barokem nemají vůbec nic společného. - Což jest dle vyjádření psaného r. 2004 k návrhu akademického malíře D. Václavíka od Národního památkového ústavu v Praze nepřípustné!

Pozoruhodné jest, že již v dubnu roku 2006 byla kolíky vytyčena trasa z části dle trasy navrhované před lety Královédvorskými betlémáři, kterážto od památového ústavu v Praze byla v roce 2004 zamítnuta, jelikož nekopírovala trasu původní!

Dalším paradoxem je, že tato trasa vedoucí z větší části podél železniční trati vlastně kolmo křižuje trasu původní. Trošku netradiční by také bylo, že cesta zhruba do poloviny stoupá a v druhé půli opět klesá...

Zvláštností této křížové cesty realizované prof. V. P. je i následující skutečnost, kterou on sám v rozhlase pronesl: "Tato křížová cesta nebude sloužit svému účelu." Otázkou zůstává proč tolik lidí najednou záhadně usiluje o to, aby se tato cesta, která vlastně nebude ani sloužit svému účelu, realizovala ačkoli je v mnoha bodech v rozporu s podmínkami NPÚ v Praze? Správných odpovědí se nabízí hned několik. :-) Ovšem raději je zde nebudu ani vypisovati...

Doufejme, že k realizaci této cesty vedoucí podél železniční trati nedojde. Navíc je tu asi novinka o které nevěděl prof. V. Preclík, ani vytyčující osoba a tou jest skutečnost, že se trasa nachází v ochranném pásmu Národní kulturní památky Betlém.

Na závěr bych si ještě nedovolil odpustiti jednu citaci. "Návštěvníci jezdí do Kuksu a Braunova betlému za BAROKEM, nikoliv za moderním uměním! Pokud chtějí vidět moderní díla, mohou se jet podívat na hořický vrch Gothard."

Hořický vrch Gothard s novodobými plastikami,
mimochodem, sem by se křížová cesta hodila více
a nebylo by to tak problematické s dopravou z kamenolomu. ;-)
15-5-2006

Jedno z prvních dokončených zastavení
zdroj: www

Další zastavení...

Nazávěr si můžete zahlasovat do naší ankety ohledně "křížové cesty" připravované prof. V. Preclíkem.

Dále si myslím, že není vhodné, aby o tom, co bude stát "u nás" rozhodoval někdo cizí, bez toho, aniž by se zeptal též místních lidí, co si o tom myslí, či zda to vůbec takto chtějí. Proč by stát měl vyhazovat miliony na to, co vlastně nebude "sloužit svému účelu", jak sám řekl prof. V. P. A tedy přispívat na to, co vlastně v takovéto podobě nechceme?


21. červenec 2004 7. červen 2006 9. červen 2006 30. červen 2006