ANALÝZA MINCÍ

Rozhodli jste se pro chemickou analýzu mince? Vězte, že to není jen tak a že je dobré si o tom něco málo přečíst a nastudovat, abyste nebyli za úplné hlupáky. Myslíte si, že teď jen dělám chytrého a důležitého a že na tom nic není? Myslíte si, že chemik strčí minci do nějaké černé skřínky a řekne vám přesné datum její ražby, kolik piv měl pregéř den předem a jaké je přesné složení mince? No myslet si to můžete, ale to už jste vážně natolik hloupí, že nemá ani smysl, abyste četli dál. Já budu doufat, že dál čtete a problém vám vysvětlím na velmi jednoduchém příkladu, který pochopí opravdu úplně každý:

Pat a MatPředstavte si např. pana Pata a pana Mata. Pan Pat poprosí pana Mata, zda by jej nemohl zítra navštívit s měřidlem, že potřebuje něco změřit. Na druhý den zaklepe pan Mat u pana Pata se šuplerou. Pan Pat se poškrábe na hlavě a teprve nyní z něho vyleze, že potřeboval naměřit koberec.

Co je na předchozím příkladu důležité? Uvědomte si, že i taková primitivní záležitost, jakou je pouhé měření vzdálenosti, vyžaduje vybavení dle toho, co chceme měřit. Jistě dobře víte, že nelze zaměňovat posuvné měřidlo se skládacím metrem a nebo s metrem krejčovským. Že jsou měřidla umožňující měření malých rozměrů s přesností na setiny i tisíciny milimetru a na straně druhé jiná na měření delších vzdáleností, kde už často na nějakém tom milimetru nesejde. Stejně tak, když chcete někoho požádat o chemickou analýzu, musíte to být vy, kdo má jasno, co chcete měřit. Pokud si tyto záležitosti neujasníte, může se stát, že vyhodíte peníze za analýzu, která vám vůbec nic neřekne a dokonce vám i minci poškodí.
 
Musíte si uvědomit, že člověk, který bude provádět analýzu vaší mince nejspíš nebude numismatik. Je možné, že nikdy neslyšel o patině na mincích (a s klidem ji odstraní, aby mohl naměřit něco smysluplného). Je rovněž možné, že si neuvědomí, že úhozy na minci snižují její hodnotu a hodí ji do kapsy spolu se šroubky z tramvaje, které má za úkol analyzovat také. Pokud chcete provádět nějakou analýzu a chcete ji srovnávat s výsledky jiné, již publikované, měli byste si zjistit, jakou metodou a za jakých podmínek byla analýza prováděna. Musíte znát omezení, která ta či ona konkrétní analýza má. Tyto informace by vám již měly být sděleny při rozhovoru s osobou, která provedení analýzy zajišťuje. Uvědomte si, že je důležité i vědět, jakou přesnost od měření čekáte a dopředu ji požadovat. Např. když víte, že mince je zlatá a vás zajímá příměs bismutu, kterého tam jsou řádově desetiny procenta, může přesné zjištění nízkého obsahu prvku vyžadovat když už ne odlišnou metodu, tak např. delší expozici či větší počet scanů apod.
 
Problém je dokonce ještě složitější. Jsou metody, které zjistí složení jen při povrchu mince (máte-li na minci patinu, zjistíte složení patiny a ne složení mince). I když povrch např. stříbrné mince vypadá jako jednolitý, ve skutečnosti tomu tak nebývá a v objemu mince jsou oblasti s různým složením a výsledná ryzost je pak pouze jakýmsi průměrem. Měří-li přístroj pouze malou oblast povrchu, můžete natrefit na místo, kde je obsah stříbra odlišný od obsahu celkového.
 
A jakou si tedy vlastně vybrat chemickou analýzu? Existují dvě základní alternativy: analýzy destruktivní (jak název správně napovídá, dojde při ní ke zničení vzorku) a analýzy nedestruktivní (k poškození vzorku nedochází). Analýza destruktivní, byť pro numismatika většinou neakceptovatelná, přináší obecně informace s větší vypovídajicí hodnotou. Pokud můžete k analýze použít zlomky, sběratelsky bezcenné kusy apod. máte vyhráno. Nedestruktivní analýza je k minci šetrnější (přesto si vždy zjistěte, co přesně se bude s mincí dít), ale často nevypovídá o minci jako celku. Poměrně podrobný rozbor možných analýz využitelných pro numismatické bádání přináší Jiří Hána ve své práci věnované pražským grošům Václava IV., vážným zájemcům doporučuji nastudovat si tyto informace (str. 90 - 107):

HÁNA, Jiří. Pražské groše Václava IV. z let 1378 - 1419. 1. vyd. Plzeň: Vlastivědné muzeum dr. Karla Hostaše muzeum v Klatovech, 2003. 189 s. Náklad 500. ISBN 80-86104-52-4.

Okrajově se o problematice analýzy středověkých ražeb zmiňuje i Dagmar Vorlová (str. 20 - 24):

VORLOVÁ, Dagmar. Hromadný nález pražských grošů z Hradce Králové. 1. vyd. Hradec Králové: Muzeum východních Čech v Hradci Králové, 2002. 199 s. ISBN 80-85031-37-X.

Finanční stránku chemické analýzy lze diskutovat až po specifikování vašich nároků. Počítejte však řádově s tisícikorunovými částkami. Pro muzea (a firmy) je možné provádět analýzy na základě hospodářských smluv.