Some information in EnglishSome information in EnglishDalší informace MATYÁŠ BERNARD BRAUN

V roce 1998 tomu bylo 260 let, kdy v Praze zemřel velký sochař Matyáš Bernard Braun, který - ač cizinec - v Čechách zdomácněl a stvořil zde svá nejvzácnější díla. V Praze především nádherné sousoší sv. Luitgardy na Karlově mostě, sochu sv. Iva, výzdobu kostela sv. Klimenta a výzdobu paláců - Clam Gallasova, Černínského, Velkopřevorského, Colloredovského a Vrtbovského i jejich zahrad.

Braun patřil mezi nejvýznamnější sochaře českého baroka. Místem jeho největší mimopražské činnosti byl Šporkův Kuks a zde jeho nejproslulejší dílo - cyklus plastik "Ctností" a "Neřestí" před průčelím hospitalu.

A pak je zde jeho galerie v Novém lese - Betlém. Lesní prameny se proměnily ve fontány, ve stromech byly vyřezány náboženské motivy, na ploché skále Brandlův obraz Útěk do Egypta a velké skalní balvany, vystupující ze země se změnily ve velké, gigantické dílo, dodnes obdivované, i když je jen torzem.

Matyáš Bernard Braun, narozený 25. února 1684 v Tyrolích, zemřel v Praze 16. února 1738 ve věku 54 let a byl pochován v kostele sv. Štepána - jak čteme v zápisu matriky zemřelých - "v hrobce všeobecné po vyčištění jako první". Jedná se pravděpodobně o velkou hrobku o rozměrech 8 x 4 metry před presbytáři, kde bylo při opravě chrámu v roce 1902 nalezeno takové množství rakví, že rakev sochaře Matyáše Bernarda Brauna se nepodařilo najít.


Pokud se chcete dozvědět více o M. B. Braunovi a umíte anglicky, nabízím vám podrobnější článek v angličtině převzatý z knihy Jiřího Kašeho a Petra Kotlíka "Braunův Betlém - drama krajiny a umění v proměnách času".