CO NEPATŘÍ DO SBÍRKY

Pokud se alespoň trochu o mince zajímáte, určitě jste někdy narazili na předměty, které jako mince vypadají, ale pravými mincemi nejsou. Mohou to být různé hrací žetony, karetní, telefonní a psí známky, napodobeniny historických mincí apod. Rozpoznat hrací žetony či psí známky většinou nevyžaduje zvláštních zkušeností. Ražení napodobenin historických mincí je v posledních letech ve velké oblibě a tak jsou na řadě historických akcí nebo např. v muzeích tyto předměty velmi snadno dostupné. Někdy si můžete tyto napodobeniny dokonce vyrazit i sami. Tyto ražby většinou i laik snadno odliší od mincí pravých. Jako kov je velice často používán hliník, někdy např. i měď či mosaz. Využívání jiných kovů je spíše výjimečné. Ražby také poměrně často věrně napodobují pouze jednu stranu mince, na druhé straně je pak nějaký novodobý motiv. Často bývá uveden i současný letopočet. Relativně nebezpečnější jsou zcela věrné kopie, zhotovené ze stejného kovu (např. některé stříbrné repliky pražských grošů). Zde novodobý původ většinou prozradí přílišná dokonalost ražby, případně přítomnost puncu. Níže je uvedeno pro zajímavost několik příkladů s komentářem, uvést zde kompletní výčet je samozřejmě nemožné a ani to není posláním této stránky.
 
Do sbírky rovněž nepatří silně poškozené a znehodnocené mince (mince provrtané, zohýbané, mince s ouškem, mince jako součást šperku apod.). Záleží samozřejmě ale na každém sběrateli, zda si podobné kusy ponechá např. jako ukázku apod.
 
Zvláštními případy jsou padělky, kopie a novoražby. Co se týče padělků, je velký rozdíl, zda se jedná o padělek dobový, který bývá často ceněn lépe, než jeho předloha. Taková mince jistě do sbírky patří, přestože není v pravém smyslu originálem, tj. není ražena ve své době z původních razidel a z určitého kovu o daném složení (ryzosti). Pokud nelze dobový padělek odlišit na první pohled, tj. pokud se nejedná pouze o primitivní padělek, lze litý padělek odlišit podle malé ostrosti detailů a menších rozměrů, ražený padělek lze odhalit na základě odlišné hmotnosti (důvodem padělání byla náhrada cennější kovu méně hodnotným, tedy např. zlata či stříbra stejným kovem o nižší ryzosti či kovem zcela odlišným). Naproti tomu současné padělky historických mincí mají jediný cíl - oklamat sběratele. Jejich shoda s originálem může být zcela dokonalá, mohou mít i stejné rozměry a ryzost. Co může chybět je patina, případně stopy po oběhu mince. Odlišit takové padělky je velmi problematické. Protože i padělání něco stojí, lze očekávat, že se budou padělat především mince cennější, aby se podvodníkovi snadno vrátily jeho náklady. Řešením je proto nekupovat drahé mince, u nichž je možnost padělání nejpravděpodobnější a nebo je třeba se spolehnout na odborný posudek. Pokud už na novodobý padělek narazíme, může posloužit jako ukázka, avšak do sbírky mincí z daného období skutečně nepatří.
 
Skutečné kopie originálních mincí nejsou příliš časté. Jejich původním posláním není oklamání sběratele, ale dokonalé napodobení originálu pro studijní účely nebo např. pro nahrazení cenných originálů ve veřejně přístupných muzejních sbírkách. Mohou mít i dokonale provedenou patinu. Kopie by měly nést, např. na hraně, informaci o tom, že se jedná o kopii. V opačném případě je jejich rozeznání, pokud jsou zhotoveny ze stejného materiálu, velmi obtížné.
 
Novoražby jsou novodobé oficiální ražby, které mají stejný nebo velmi podobný vzhled jako jejich historické předlohy. Většinou se jedná o zlaté nebo stříbrné ražby, jejichž hodnota spočívá pouze v ceně drahého kovu a jsou proto vhodným prostředkem pro uložení úspor. Do sbírky mincí z daného historického období novoražby nepatří. Podrobnější informace o některých Rakousko-uherských novoražbách lze nalézt na další stránce.
 

Reklamní žeton na psí krmivo Frolic. Do numismatické sbírky takové předměty rozhodně nepatří.
 
 

Žeton České spořitelny a.s. - Světový den spoření 31. 10. 1992. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří.
 
 

Žeton - Jánošíkov dukát pre šťastie, 1713 - Líc a rub stejný. Velmi populární ražba. Do numismatické sbírky nepatří.
 
 

Žeton - stříbrný Kremnický toliar, 1999 - Líc: motiv guldineru z roku 1499, který dal razit za vlády Vladislava II. komorský gróf Ján Thurzo. Na rubu novodobý motiv - Kremnický hrad a městský znak a opis Kremnický toliar. Do numismatické sbírky nepatří.
 
 

Žeton - Kremnický groš - Líc: motiv z groše Karla Roberta, který v roce 1328 založil Kremnickou mincovnu. Na rubu novodobý motiv - Kremnický městský znak a opis Múzeum Kremnica. Do numismatické sbírky nepatří.
 
 

Neumělá cínová replika tolaru Jana z Pernštejna (1537-1549) - odlitek - Líc: IOHAN BARO A BERNSTEIN IN HELF, dva erby. Na rubu opis MONE NO COMITATVS GLACENS, korunovaný lev otočený vlevo a letopočet 1542. Povrch porézní, detaily neostré. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí.
 
 

Velmi neumělá hliníková replika míšeňského groše. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí.
 
 

Hliníková replika tolaru Albrechta z Valdštejna (1583-1634). Pod Valdštejnovým portrétem jsou letopočty 1628 - 1993. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí.
 
 

Replika pražského groše Václava II. (1278-1305). Pod lvem letopočet 1994 a značka mincovny (Jablonec). Oproti originálu zmenšeno a mírně stilizováno. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí.
 
 

Zdařilá cínová replika keltské tetradrachmy (typ Filip II.) z oblasti Panonie, výrobce: Medailérství Antiquanova. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí.
 
 

Zdařilá zlatá replika dukátu Karla IV., hmotnost: 3,4 g, ryzost: 986/1000 Au, výrobce: Medailérství Antiquanova. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí případně do sbírky medailí.
 
 

Medaile - stylizovaná zlatá replika dukátu Karla IV., průměr: 21 mm, hmotnost: 3,49 g, ryzost: 986/1000 Au. Autor ak. sochař Jan Lukáš, prodejce: Zlaté mince - numismatik. Do numismatické sbírky rozhodně nepatří, možno však zařadit do sbírky replik historických mincí případně do sbírky medailí.
 
 

Půltolar Josefa II. (1765-1790). Originální ražba s ouškem. Ouško je zaletováno poměrně hluboko - zasahuje do opisu. Takováto mince rovněž nepatří do numismatické sbírky.
 
 

Půldolar na paměť presidenta Kenedyho, 1971. Plátovaná ocel, originální ražba s vyvrtaným otvorem. Takováto mince rovněž nepatří do numismatické sbírky.
 
 

Oficiální novoražba slavného tereziánského (levantského) tolaru vydávaná vídeňskou mincovnou. Tyto tolary byly dále raženy i po smrti Marie Terezie pro svou velkou oblibu nejen mezi obyvatelstvem, ale i pro obchod s Levantou. Zatímco ražby levantského tolaru z dob vlády Ferdinanda V. nebo Františka Josefa I. mají bezesporu své místo ve sbírce z příslušného období, otázka zařazení současných novoražeb do sbírky je více než sporná. Dle mého názoru novoražby vydané po zániku Rakousko-Uherska lze zařadit do sbírky pamětních rakouských ražeb, případně je možné tyto ražby zařadit do sbírky replik historických mincí. Rozhodně ale nemají své místo ve sbírce ražeb Marie Terezie, příp. pak ražeb Ferdinanda V. nebo Františka Josefa I.. Ražby historické a současné lze odlišit podle drobných detailů.
 
 

Pár slov na závěr:
Je samozřejmě každého věc, jak si svoji sbírku uspůsobí a zorganizuje. Skutečně numismatická sbírka by ale měla obsahovat pouze originální kusy v rozumné zachovalosti. Pokud nemáme originál mince, je lépe nechat místo ve sbírce prázdné, než je nahrazovat obyčejnou kopií. Zařazení medailí či žetonů do sbírky závisí na tom, jak chápeme definici numismatiky. Zde lze připomenout, že slovo numismatika je odvozeno od latinského slova nummus, tj. peníze, mince - tedy kovové platidlo, případně lze ještě akceptovat platidlo nouzové, zastupující kovové mince (ale nikoliv běžná papírová platidla). V širším pojetí se pak do zájmu numismatiky dostávají i takové okrajové záležitosti jako známky účelové (známky na pivo, chléb apod.) nebo medaile. Texty na této stránce vyjadřují pouze mé názory.