ČIŠTĚNÍ MINCÍ

Nejlepší rada pro laika je následující: minci nečistěte vůbec. Chcete-li rozumnému numismatikovi udělat radost a nabídnout mu nějakou minci nebo ji chcete rozumně prodat, je to to nejlepší řešení. Maximálně opláchnout teplou vodou (případně použít dětské mýdlo). Ona totiž taková pro vás "ušmudlaná" mince, která je třeba i poměrně cenná, může velice rapidně ztratit na hodnotě jen tím, že ji neodborně vyčistíte do vysokého lesku. Vyvarujte se všem chemickým nebo mechanickým čistidlům, nejrůznějším sidolům, cídidlům, kyselinám, vatičkám, drátěnkám apod. I když minci nepoškrábete, můžete ji zbavit ušlechtilé patiny, která je velmi ceněna. Dobré není používat ani kyselinu citrónovou (pokud netušíte, co se může po chemické stránce stát, tak vždy mějte raději jen jednu minci v lázni). Nepoužívejte ani obyčejnou gumu, která se někdy na čištění mincí doporučuje - může obsahovat nadrcené drobounké brusivo, které nenávratně poškrábe povrch mince a i mírně zkušený numismatik pozná, že se nejedná o opotřebení z oběhu. Že na mince nepatří brusný papír, byť sebejemnější je snad již z výše uvedeného patrné. Chcete-li čištit současné nepříliš vzácné mince, lze jako poměrně nedestruktivní metodu doporučit ultrazvukovou lázeň (musíte ale zajistit, aby mince nenarážela do jiných nebo na kov - nejlépe je ji uvázat, něčím podložit nebo zabalit).
 
Postupy čištění mincí byly ověřeny v praxi a na obrázcích můžete porovnat počáteční stav mince a stav téže mince po čištění. Přesto nelze vždy zaručit stejný úspěch. V žádném případě pak nenesu zodopovědnost za případné škody, které vám vzniknou využitím zde zveřejněných postupů. Podmínkou úspěchu je samozřejmě správná identifikace mincovního kovu a co největší opatrnost. Nejdříve volte nejméně agresivní postup. Velice opatrní buďte při čištění vzácných mincí.
 
U každého postupu uvádím, zda se jedná o postup nedestruktivní (šetrný), agresivní (postup, který nutně neznamená poničení mince, ale neměl by být použit na cennější a vzácnější kusy) a destruktivní (postup omluvitelný pouze u mincí již značně zkorodovaných a nebo i částečně poškozených).
 
 
Důležité upozornění! Manipulace s většinou uvedených látek vyžaduje jisté zkušenosti, používání ochranných pomůcek, dodržování bezpečnostních pravidel a přiměřenou opatrnost. Navíc manipulace s nebezpečnými látkami nebo přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické, toxické, žíravé nebo karcinogenní označené R-větou 45 nebo 49, mutagenní označené R-větou 46 a toxické pro reprodukci označené R-větou 60 nebo 61 je osobám odborně nezpůsobilým zakázána zákonem č. 258/2000 Sb. I pouhé přechovávání těchto látek je klasifikováno jako trestný čin. Autor těchto stránek je povoláním chemik, má přiměřené vzdělání a se všemi chemikáliemi, které na čištění mincí použil, je oprávněn nakládat.
 
Nežádejte o poskytnutí či prodej jakýchkoliv chemikálií. Látky, které nejsou nebezbečné lze bez problémů zakoupit v drogerii nebo specializovaných obchodech a u látek nebezpečných je to v rozporu s již zmíněným zákonem č.258/2000 Sb. Čištěním mincí na zakázku se nezabývám, jsem ale ochoten se pokusit o vyčištění mincí, u nichž by dokumentace postupu jejich čištění měla přínos pro tento web.
 
Poznámka:
K čištění byly (pokud možno) vybírány záměrně mince poškozené nebo alespoň méně cenné a běžné.