KVALITA (ZACHOVALOST) MINCÍ

Kvalita mince rozhoduje o její ceně. Dva exempláře téže mince v různé zachovalosti mají zcela jinou hodnotu. Např. mince v zachovalosti 0/0 při ceně kolem 5000,- Kč má v zachovalosti dobré 3/3 cenu např. jen 500,- Kč (záleží samozřejmě případ od případu). Posoudit dobře a objektivně kvalitu mince není vůbec jednoduché a pravda je taková, že zde vždy hraje roli subjektivní faktor. Prodávající má často tendenci minci nadhodnotit, kupující naopak hledá každý šrám, který by její cenu snížil. Především na internetových aukcích je třeba brát tyto informace velice s rezervou, ne vždy musí odpovídat realitě a vašim představám. Při koupi dražší mince přes internet místo slovního hodnocení raději vyžadujte kvalitní foto.
V našich zemích se ustálilo označování zachovalosti mincí na stupnici od nuly resp. od jedné do pěti (stupeň 5 je nejhorší), přičemž se zvlášť hodnotí líc a zvlášť rub mince a tyto dvě hodnoty se oddělují lomítkem (např. 2/2 nebo 2/3). Někdy se lze setkat i se zápisy jako 1+/1- nebo 1-/1- apod. Znaménko u stupně hodnocení poukazuje na to, že kvalita mince je o něco lepší (+) než uvedený stupeň, ale nedosahuje plně stupně lepšího a nebo o něco horší (-) než uvedený stupeň, přičemž ale kvalita není tak špatná, že by dosahovala stupně horšího. Např. zápisy 3-/3- a 4+/4+ vyjadřují minci v zachovalosti někde mezi 3/3 a 4/4.
Při hodnocení zachovalosti mince je třeba posoudit i její hranu. Je to část mince obzvláště náchylná k poškození.
Skoro každý sběratel mincí bude dříve či později řešit dilema, zda za danou vysokou cenu pořídit špičkově zachovalou minci o kterou má zájem a nebo zda se spokojit s hůře zachovaným exemplářem, výrazně levnějším. Je jedno jestli se jedná o cenu skutečnou nebo cenu vyplacenou nějakou adekvátní protihodnotou (výměnou). Doplňování mincí do sbírky by mělo být spojeno s radostí a ne s výčitkami a špatným svědomím, že jste za minci utratili víc, než si můžete dovolit. Proto by měl každý sběratel doplňovat sbírku s ohledem na své finanční možnosti. Navíc je rozdíl, pokud sbíráte mince pouze podle typů, nebo zda se zaměřujete na jednotlivé ročníky a mincovny. V takovém případě může být kompletování sbírky z výhradně špičkově zachovalých exemplářů značně problematické.
 

PROOF

Označení "Proof" není v pravém slova smyslu označením stupně zachovalosti mince, ale jedná se o upozornění na zvláštní proces, kterým byla mince ražena. Jedná se v drtivé většině o mince určené přímo pro sběratelské účely (ražby do numismatických sad), speciální edice apod. Může se rovněž jednat o reprezentativní ražby. Tyto ražby nejsou určeny pro běžný oběh. Tzv. "Proof" ražby vznikají při ražbě na leštěné střížky, s použitím razidel s vysoce leštěnými plochami a naopak matovaným reliéfem (technologie jsou rozličné a lze je kombinovat). Mince nesmí mít žádné vady a škrábance, proto jsou odebírány z razicího stroje ručně nebo automatickým systémem zajišťujícím nepoškození mince. Manipulace s těmito mincemi, je-li prováděna bez ochranného obalu, musí být nanejvýš opatrná (ideální jsou rukavice) a minci je třeba brát pouze za hranu. Minci mohou nenávratně poškodit pouhé stopy potu na rukou. V hladké ploše mají takto ražené mince doslova zrcadlový lesk.
Přestože to bývá někdy na některých internetových aukcích k vidění, nelze mince v kvalitě 0/0 nebo zachovalé oběžné mince v kvalitě 1/1 označovat jako "Proof" či "téměř Proof" ražby. Je to naprostý nesmysl. Jak již bylo uvedeno výše, označení "Proof" vypovídá o speciální technologii ražby a nesouvisí se zachovalostí mince jako takové. I poškozená "Proof" ražba zůstává "Proof" ražbou, ale v zachovalosti např. 2/2.
V každém případě musí být mince s tímto označením uloženy v originálních pouzdrech, často vybavených pečetí. Samotné porušení této pečeti již vede ke snížení ceny této mince, nemluvě pak o stopách otisků prstů na minci samotné (leštěné plochy mince jsou extrémně náchylné k oxidaci, která se může projevit za několik měsíců po dotyku).
700. výročí měnové reformy Václava II 200 Kč, Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč, Ag 900/1000, Cu 100/1000, 31.00 mm, 13.000 g, Jiří Věneček, 2000, proof, 1800.00,- Kč
 

RL (ražební lesk)

Tento stupeň zachovalosti je v podstatě idealizovaným stavem zachovalosti 0/0. Na rozdíl od "Proof" ražby jsou tyto mince raženy na neleštěné střížky a s používáním neupravovaných raznic. Mince má plně zachovalý lesk vzniklý při ražbě, nenese stopy manipulace či oxidace a ani nenese žádné stopy kontaktu s ostatními mincemi (žádné úhozy). U oběžných mincí se tato kvalita nevyskytuje a prakticky lze této zachovalosti dosáhnout pouze u mincí, se kterými je nakládáno již od ražby velice opatrně (ruční odebírání z razicího stroje). Mince by měla mít, podobně jako v předchozím případě ochranný obal.
V tomto stavu opouští razicí stroj i každá oběžná mince v běžné kvalitě, ale v okamžiku, kdy přijde do styku s ostatními mincemi, objeví se první úhozy a její kvalita klesá většinou nejlépe na 0/0. Vyjímečně lze minci v této kvalitě nalézt v originálních ruličkách z banky. Rovněž se tyto mince vyskytují v mincovních sadách (pokud nejsou v "Proof" kvalitě). Tato zachovalost se opět velmi často, především na internetových aukcích, zaměňuje se zachovalostí 0/0 (někdy dokonce i za kvalitu 1/1). Pokud není jisté, zda lze minci skutečně označit jako RL nebo jako 0/0, užívá se někdy označení BJ (tj. bankovní jakost). U nás někdy používané a navzájem mezi sebou zaměňované zahraniční zkratky PL a BU ("Proof Like" a "Briliant Uncirculated") spadají rovněž do této kategorie. Mince označované jako "Proof Like" mohou být dokonce, podobně jako mince v "Proof" kvalitě, raženy pomocí speciálních razidel. Neobsahují však matné plochy, jsou celé lesklé, měli by být odebírány z razicího stroje jednotlivě a dodávány výhradně v ochranných obalech. U mincí v kvalitě "Briliant Uncirculated" může původní ochranný obal chybět, ale je zajištěno, že mince nebyla nikdy v oběhu.
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 100 Kčs, autor profesor Otakar Španiel, průměr mince 31 mm, hmotnost 14 g, ryzost Ag 500/1000, rok 1948 provedení b.k. - 1000000 ks
 

0 (bezvadná zachovalost)

V podstatě nejlepší stupeň zachovalosti reálně dosažitelný u oběžných mincí, příp. i u starších pamětních mincí. Od předchozí zachovalosti se liší tím, že mince v této zachovalosti již mohou vykazovat ojedinělé drobné stopy manipulace a kontaktu s ostatními mincemi. Mince však musí být celkově v bezvadném stavu, všechny detaily jsou naprosto ostré. V této kvalitě se nachází většina nových mincí v originálních ruličkách. Mince jsou raženy na běžné střížky, jedná se o mince určené pro oběh. Tato zachovalost je zvláště pro některé drobné starší mince již poměrně vzácná a může jejich cenu vyhnat poměrně vysoko. Současné mince zařazované do sbírky by měli mít minimálně právě tuto kvalitu.
Československo, 1918 - 1939, 2 Dukát 1930 (náklad není uváděn), R, 0/0
 

1 (výtečná kvalita)

Mince prošla krátce oběhem a je stále velmi pěkně zachovalá, jsou však na ní již pouhým okem vidět drobné úhozy, při zkoumání lupou pak větší množství drobných úhozů. Povrch mince nesmí vykazovat korozi či barevné skvrny. Ušlechtilá patina, především u starších mincí není na závadu. Všechny detaily jsou na minci velmi dobře patrné, ale už nemusí mít dokonalou ostrost vzniklou při ražbě. Hrana by měla být nepoškozena. Tato kvalita je akceptovatelná pro drobné mince, především tam, kde cena stejné mince v zachovalosti lepší je výrazně vyšší. U mincí z první poloviny 19. století se leckdy jedná o maximální možnou reálně dosažitelnou zachovalost.
Česká republika, 1993, 50 Kč, 1/1
 

2 (velmi dobrá kvalita)

mince je při pohledu pouhým okem stále dobře čitelná, obraz vcelku zachovalý, drobné detaily, jako např. vlasové linie, ornamenty apod. jsou již setřelé.
Ferdinand I., 1521 - 1564, 1/2 Tolar 1546, Jáchymov-Puellacher, Hal.125, zn. mincm. pouze na rubu, koroze 2/2, fotomontáž
 

3 (dobrá kvalita)

Mince dlouho obíhala, lze jit však bez problémů určit, stopy oběhu jsou však již velmi výrazné. Detaily nejsou již obvykle vůbec zachovány, otřelé bývají např. i portréty, znaky, některá písmena v opisu.
Ferdinand I., 1521 - 1564, Pražský groš b.l., Kutná Hora, Chv.T11/mJ, císařská koruna, 3/3, fotomontáž
 

4 (špatná kvalita)

Minci lze určit jen s obtížemi. Většina obrazu mince je setřelá, z písma jsou zachovány jen menší zbytky. Mince je určitelná alespoň typově, ročník a mincovna nemusí být čitelné.
Marie Terezie, poltura, 4/4
 

5 (velmi špatná kvalita)

Mince je zcela zničená, otřelá a nečitelná.
Neidentifikovatelná měděná mince, 5/5
 
 

Pro ilustraci připojuji i hodnocení zachovalosti mince podle stupnice mezinárodní, tedy PR, G, VG, F, VF, EF, AU a UNC. Obecně se hodnotí mince jako celek, tedy avers, reverz i hrana společně. V posledních letech se vžilo využívání kombinovaných zkratek pro označení stavu zachovalosti mince. Např. GVF znamená, že mince není v zachovalosti VF (Very Fine), tato mince bude proto v zachovalosti lepší než VF ale nebude dosahovat zachovalosti EF. Toto značení vychází z britského systému hodnocení zachovalosti mincí, kdy G je zkratkou pro Good (dobrý), N pro Near (skoro) a A pro About (téměř). Stupnice mezi VF a EF tak pro příklad vypadá takto: VF, GVF, NEF, AEF, EF, podobně pak stupnice mezi F a VF je: F, GF, NVF, AVF, VF. Alternativou k tomuto značení je využívání znamének (+) nebo (-) v kombinaci se základními zkratkami PR, G, VG, F, VF, EF, AU a UNC. Např. zachovalost VF+ je tedy lepší než běžné VF, ale nedosahuje zachovalosti XF. Označení XF- značí zachovalost téměř XF, určitě o dost lepší než pouze VF. Pokud se zachovalostí liší líc a rub mince, je možné hodnotit obě strany mince zvlášť, např. VF/NEF, příliš se ale této možnosti nevyužívá. Tento zápis neznamená, že mince je svojí kvalitou mezi VF a NEF, ale že líc je v zachovalosti VF a rub má zachovalost NEF.
 

Proof (Proof)

Nejedná se o označení stupně zachovalosti mince, ale označuje mince vyrobené s využitím speciálně upravených razidel. Plochy těchto mincí mají doslova zrcadlový lesk. Podrobnosti opět viz výše.
 
 

kvalita BRILIANT UNCIRCULATED (BU)Briliant Uncirculated (BU)

Opět se nejedná o označení stupně zachovalosti mince, ale používá se u mincí v kvalitě UNCIRCULATED, které mají plný ražební lesk. Tuto zachovalost by měli mít mince z mincovních sad.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

kvalita UNCIRCULATED (UNC)Uncirculated (UNC)

Jak název napovídá, jedná se o minci v takové zachovalosti, v jaké opustila mincovnu. Žádné známky oběhu a opotřebení, mince musí být téměř prefektní, neměla by nést náznaky po styku s ostatními mincemi (drobné škrábance a úhozy). Mince však může nést nepatrné stopy vzniklé při masové produkci v mincovně. Mince má téměř původní ražební lesk. Minimálně této zachovalesti by měli dosahovat mince pamětní. Současné mince v této zachovalosti lze nalézt i v originálních ruličkách z banky, zdaleka však této zachovalosti nedosahují všechny. V této zachovalosti by měly být zařazovány do sbírky současné mince, resp. mince staré několik desetiletí.
Zachovalosti Proof Like (PL) a Briliant Uncirculated (BU) jsou podmnožinou zachovalostí Uncirculated (UNC). U nás se označují obě tyto zachovalosti souhrnně jako Ražebný lesk (RL, viz výše). Popis zachovalostí PL a BU je rovněž zmíněn výše.
 
 

Almost Uncirculated (AU)

Tyto mince jsou na první pohled velice dobře zachovalé, stopy po kontaktu s ostatním oběživem jsou vidět pouze pod lupou. Mince této zachovalosti a lepší jsou sběratelsky nejvyhledávanější a mince zařazené ve sbírce a datované od počátku 20. století do současnosti by měly mýt právě tuto a nebo lepší zachovalost. Starší oběžné stříbrné mince s touto zachovalostí je možné do sbírky zařadit. Existuje však i řada současných zahraničních mincí, které se v lepší než této zachovalosti nevyskytují. Výjimečně je tato zachovalost akceptovatelná i pro některé niklové pamětní mince. Obecně je však tato zachovalost pro zařazení pamětních mincí do sbírky nepřípustná s výjimkou mincí vzácnějších nebo cenově hůře dostupných.
 
 

kvalita EXTREMELY FINE (EF)Extremely Fine (EF)

Mince oběhem poznamenaná pouze nepatrně s pouze lehkým opotřebením i těch nejvystouplejších ploch a s minimem škrábanců a dalších známek oběhu (stopy oběhu však mohou být viditelné pouhým okem). Mince nesmí nést žádné hrubé mechanické poškození (vrypy, úhozy na hraně, stopy koroze nebo barevné skvrny). Kontury jsou ostré a text naprosto čitelný. Obvykle je částečně zachován i ražební lesk mince. Především pro moderní drobné mince je tato zachovalost ještě akceptovatelná pro zařazení do sbírky, u starších mincí od druhé poloviny 19. století je pak často maximální nejlepší zachovalostí dostupnou za rozumnou cenu.
 
 

kvalita VERY FINE (VF)Very Fine (VF)

Mince s částečným opotřebením nejvíce vystouplých partií reliéfu (tj. mírně rozmazané kontury). Mince je nepříliš poznamenaná oběhem, ale může nést drobné stopy po styku s ostatními mincemi, akceptovatelný je i drobný úhoz na hraně. Nápisy musí být úplně jasně čitelné. Jemné prameny vlasů na podobizně jsou sice neostré, ale rozeznatelné a podobně i další detaily. Obecně je tento stupeň zachovalosti považován za mezní pro zařazení starších moderních mincí do sbírky, především v případě mincí cennějích. Nepřípustný je tento stav zachovalosti pro pamětní mince.
 
 
 
 
 
 
 

kvalita FINE (F)Fine (F)

Obvykle u starších mincí (antika, středověk a méně běžné ročníky 18. a 19. století) je toto nejhorší přípustná zachovalost pro zařazení mince do sbírky. Důvodem může být nedostatek lépe zachovaného materiálu z daného období, u cennějších mincí může o zařazení mince v takovéto zachovalosti do sbírky rozhodovat i cena mince, která je výrazně nižší než v případě nejvyšších stupňů zachovalosti. Mince v této zachovalosti vykazují značné opotřebení reliéfu mince, reliéf má neostré kontury, opis může být mírně setřelý, místy i omezeně čitelný, nesmí však být pochyb o přesném zařezení mince (rok, mincovna). Většina detailů by však měla být viditelná, např. větší prameny vlasů na vyobrazené podobizně. Rovněž by měl být alespoň částečně zachovaný např. i ornament na čelence. Moderní mince v této zachovalosti by se ve sbírce neměly objevit vůbec. Do této kategorie spadají i neodborně chemicky vyčištěné mince, které by jinak měly lepší stupeň zachovalosti ale díky odstraněné patině ztratily na ceně. Rovněž sem řadíme mince, které mají nežádoucí barevné změny povrchu (fleky apod.), avšak nejsou zkorodované.
 
 

Very good (VG)

Mince s tímto stupněm zachovalosti mohou nést drobné stopy koroze a mohou mít barevné změny povrchu. Mince je poznamenána oběhem, ale musí být jednoznačně určitelná nejen dle typu, ale i dle data a mincovny. Kontury jsou značně neostré. Rovněž do této skupiny řadíme mince upravené jako šperky, ale jinak pěkně zachovalé (špendlík, stopa po oušku či ouško pro zavěšení). Pro mince u nichž je ouško odborně odstraněno je u nás zavedena zkratka m.o. (měla ouško) a obecně platí, že u nich může být zachovalost i lepší než VG (běžně o stupeň nižší než jaký odpovídá zachovalosti mince). Mince upravené jako šperky do sbírky nepatří, obecně mince se zachovalostí VG lze do sbírky zařadit zcela výjimečně, především jedná-li se o mince novodobé.
 
 

kvalita GOOD (G)Good (G)

Mince s tímto zavádějícím označením rovněž nejsou v žádném případě kvalitní. Třebaže jsou značně opotřebované, lze minci bezpečně identifikovat ne-li podle data, tak alespoň typově. I ostatní opisy a hlavní rysy by měli být rozlišitelné. Rovněž jako v předchozím případě nejsou mince v této kvalitě numismaticky vyhledávaným materiálem pokud nejsou skutečně velmi vzácné. Mezi tyto mince se řadí i mince jinak poměrně slušně zachovalé, ale s výraznou vadou (hluboké vrypy, hrubý úhoz na hraně, díra, hluboko zaletované ouško).
 
 

Poor (PR)

Mince, která je obvykle stěží identifikovatelná nebo dokonce neurčitelná, zčásti nebo i zcela otřelé opisy. Do této kategorie patří i mince silně mechanicky poškozené nebo jejich fragmenty. Mince v této zachovalosti nejsou obvykle sběratelsky vyhledávané pokud nejsou velmi vzácné. Mince v této zachovalosti by neměla být součástí sbírky.
 
 
 

Standardní mezinárodní tabulka hodnocení zachovalosti mincí - ke stažení (*.pdf, 112 kB), zdroj KRAUSE, Chester L. Standard Catalog of World Coins 1801-1900. 4th Ed. Krause Publications, 2004. 1312 p. 0-87349-798-8. Upraveno (doplněno o české značení):

Standardní mezinárodní tabulka hodnocení zachovalosti mincí