Falza (Padělky)

Pro obyčejného a běžného numismatika jsou mince jako 5 h 1924, 25 h 1932, 5 Kč 1937, 10 Kč 1933, hliníková 1 Kč 1947 a 5 Kč 1951 normálně nedosažitelné (tyto mince většinou nesou značení RRR, RRRR, U apod.). Mince sbírám řadu let a za tu dobu jsem už prohlédl pěknou řádku mincí a přesto se vůbec nedivím, že jsem na ně ještě nenarazil a jsem smířený s tím, že na ně asi ani nikdy nenarazím. Pravděpodobnost je asi taková, jako že vyhrajete v loterii. Jejich vysoká cena (a relativně i vysoká poptávka po nich) vede ke snahám o jejich padělání. Nejhorší je situace kolem nových padělků relativně méně vzácných, především hliníkových, českých mincí. Český numismatický trh je neustále zaplavován falzy 1 Kčs 1947, 3 h 1962, 50 h 1969 (Var. bez teček) 10 h 1963 (Var. s tečkami), 5 Kčs 1952 a jistě se objeví i další.
 
Hloupá víra, že je možné tyto mince koupit přes internet (AUKRO a podobné aukce) za zlomek jejich skutečné ceny je jen živnou půdou pro jejich padělatele a prodejce a podněcuje je k jejich dalšímu úsilí. Někteří z těchto nepoctivých jednotlivců jsou trošku "poctivější" - uvedou, že se jedná novoražbu, pozdější ražbu, doražbu či kopii. Zavádějící označení RR nebo RRR (nejlépe ještě s lesem vykřičníků) si ale už neodpustí.
 
Informovanost o těchto mincích je mezi laickou numismatickou veřejností prakticky nulová. Z části za to může nevzdělanost amatérských sběratelů, kteří aniž by se informovali alespoň z jim dostupných zdrojů, nakupují za dané výhodné ceny buď v domnění, že jsou adekvátní a nebo proto, že si myslí, že jde o výhodný kup (nevím, kdo by byl takový idiot, že by prodával minci, o níž by věděl, že je vzácná za zlomek její skutečné ceny). Pokud chci kupovat dražší mince, měl bych si koupit za asi 250,- Kč nový katalog (J. Novotný). Ceny je možné dohledat i na internetu, ale je třeba brát je s rezervou. Možná zde hraje roli i důvěřivost a někteří naivní jedinci jsou schopni uvěřit různým báchorkám, že minci někdo nalezl na půdě u babičky apod. a její cenu nezná atd. Opět je to nesmysl, kdyby neznal její cenu, proč by za blbé hliníkové nebo měděné kolečko chtěl několik set nebo i tisíc korun. Stačí být trochu podezřívavý a s touto skvadrou šejdířů snadno vyběhnete. Stačí se pak na takové internetové aukci podívat, kolik takových mincí tento podvodný obchodník už vydražil. Možná se budete divit, co měla jeho babička na půdě za poklad...
 
Dění na internetových aukcích příliš nesleduji, přesto jsem si nemohl nevšimnout další nekalé praktiky, které někteří prodejci používají. Klidně označí zcela běžnou minci symbolem R a napíší, že je vzácná atd. Zkrátka nevěřte ani těm prodejcům, kteří mají dobré reference a vše si prověřujte.
 
Horší je, pokud je vám nabízeno falzum vzácné mince jako mince pravá a s adekvátní cenou. Zde je jediná rada. Rozhodně nekupujte vzácné mince přes internet a ve specializovaných numismatických prodejnách (kde na tyto falza rovněž není problém narazit), žádejte potvrzení o pravosti, doložení původu či vypracování znaleckého posudku. Pokud potvrzení není a jedná se o mince, které tu byly zmíněny a pravděpodobnost, že narazíte na falza je vysoká, raději nekupujte nic, co je cennější než několik set korun. Pokud nakupujete, nakupujte s vědomím, že můžete být s velkou pravděpodobností okradeni a pozdější případná reklamace bude možná jen stěží.
 
Velkou vinu v tomto ohledu dle mého názoru nese i ČNS, která o těchto záležitostech informuje možná pouze své právoplatné členy, ale laická numismatická veřejnost nesdružená v ČNS je pro ni zřejmě póvl neplatící členské poplatky, který ať si tyto mince nakupuje třeba po kilech. Je to krátkozraké jednání. Relativně neumělé a zatím snadno odhalitelné padělky svým prodejem vydělají na padělky kvalitnější a lepší, u nichž již bude odhalení už skutečným oříškem i pro znalce. Možná se čeká právě na to? Navíc se tyto mince časem rozšíří i mezi další sběratele. Výskytem kvalitních padělků se v konečné fázi sníží zájem i o skutečně pravé mince, nebude zde důvěra v jejich pravost. Pokud by byla veřejnost pomocí internetu informována okamžitě, určitě by padělatelé neměli takové výdělky a možná by svoji nekalou činnost alespoň přesunuli jinam. Rovněž si myslím, že je to právě ČNS, která už dávno měla podat žalobu na neznámého pachatele. Pochybuji, že tak učinila a někdy učiní. Přitom je nad slunce jasnější, že alespoň některé hříšníky by vůbec nebyl problém vypátrat (ovšem to by na druhé straně vyžadovalo aktivní účast policie). Výjimku v tomto směru tvoří příbramská pobočka ČNS. Ta na svém webu zveřejnila seznam některých padělků našich mincí. Seznam sice značně omezený, bez vyobrazení apod. ale i to je dobrý začátek a i laik tak může zjistit, že nějaké padělky alespoň existují.
 
A nyní už, jak je možné ony padělky odhalit. Jak jsem zmínil, jsou informace dostupné přes internet velmi nedostatečné a ani v nových katalozích nenajdete právě dostatek informací (pravda, nechybí zde již upozornění, že se na falza dá narazit, ale jak je poznat, to již většinou chybí). Přitom řada falz již existuje několik let. Nabízím zde souhrnné informace o padělcích mincí, které se mi podařilo získat z mně dostupných zdrojů. Je třeba si uvědomit, že i padělatelé budou nadále svoji práci zdokonalovat. Pokud chcete uvedené mince nakupovat, doporučuji kupovat pouze ty, které mají důvěryhodný certifikát pravosti.

5 haléř 1924 - srovnání originální mince (skutečné foto) a falza (fotomontáž)
5 haléř 1924 - srovnání originální mince (skutečné foto) a falza (fotomontáž dle níže uvedené schematické kresby). U rytecky upraveného falza je změněná číslice 2 a 4 v letopočtu.
 
5 haléř 1924 - schematická kresba umožňující rozlišení původní mince (vlevo) a padělané mince (vpravo)
Schematická kresba umožňující rozlišení původní mince (vlevo) a padělané mince (vpravo) v případě rytecky upraveného pětihaléře.
 

Mimo těchto padělků se vyskytují i neoznačené novoražby. Rovněž existují oficiální novoražby (repliky) z roku 1999, které vydala ČM Jablonec n. N. v nákladu 1000 ks z (galvanicky poměděný tombak CuZn 80:20, průměr 16,2 mm, váha 2,9 g). Od originálu lze odlišit značkou ČM a R99 pod mostními oblouky. Další oficiální replikou je kremnická ražba, v nákladu 1000 ks (průměr 16 mm, váha 2,11 g, složení CuZn 90:10). Originální mince má přitom složení Cu (92 %) a Zn (8 %), průměr 16 mm a hmotnost 1,66 g.
 
25 haléřů 1932 - falzum, prodáno na AUREA v lednu 2008
25 haléřů 1932 - falzum.
 
1 Koruna 1947 - falzum, hliník, 1/1 24000,-
1 Koruna 1947 - falzum, hliník. Některá falza mají špatný počet vroubků. Originální hliníková mince z roku 1947 měla stejný počet vroubků jako její mědiniklové předchůdkyně. Oproti hliníkovým korunovým mincím z let 1950 - 1953 má proto jemnější vroubkování. Nelze vyloučit, že novější falza již mají tento nešvar odstraněn.
 
5 korun 1952 - falzum, hliník
5 korun 1952 - falzum, hliník. Mezi originálem mince a jejím falzem lze nalézt několik rozdílů. V opise originální mince je ve slově "ČESKOSLOVENSKÁ" u písmena "Á" viditelná mezera mezi čárkou a písmenem "A", zatímco u falza splývá čárka s písmenem. Dále je u originální mince celá kontura erbu slovenského znaku svisle šrafována, zatímco u padělku lze nalézt toto šrafování jen ve spodní části a nebo vůbec ne. U falza je dále řidší vroubkování hrany v poměru 20:21. U pozdějších falz je perlovec na obou stranách mince místy neostrý. Podobně jako ve všech ostatních případech nelze vyloučit již existenci nových dokonalejších falz nebo jejich objevení v budoucnu.
Fotografie falza 5 Kč 1952 byla se svolením převzata z blogu www.CZMINCE.cz. Na tomto webu naleznete i podrobnější srovnání originální ražby s falzem.
 
3 haléře 1962 - falzum, hliník
3 haléře 1962 - falzum, hliník. Mezi falzem a originálem mince je několik drobných rozdílů, které umožní falzum odhalit. Zachovalá originální mince je ze stříbřitě lesklého kovu, kov padělané mince je výrazně šedý. Originální mince má pravidelný zvýšený okraj, falzum má okraj nezvýšený a nevýrazný. Drobné rozdíly lze nalézt v kresbě rubu i lícu. Na rubové straně má u originálu větévka lipové ratolesti na obou stranách nepřerušený průběh a mizí pod vrchním listem, u falza větévka lipové ratolesti končí před vstupem pod list - mezi listem a větévkou je tedy mezera. Na lícní straně originální mince je pěticípá hvězda v celé ploše zvýšená, zatímco u padělku má zvýšený jen okraj a střed prohloubený. Podle těchto znaků lze jednoznačně odhalit starší padělky.
 
10 haléřů 1963 - falzum, hliník
10 haléřů 1963 - falzum, hliník
 
50 haléřů 1969 - falzum, hliník
50 haléř 1969 bez teček - falzum
 
10 coronae 1911 - dobové falzum
10 coronae 1911, František Josef I. - dobové falzum
 
5 coronae 1900 - dobové falzum
5 coronae 1900, František Josef I. - dobové falzum, olovo
 
1 zlatý 1888 - dobové falzum
1 zlatý 1888, František Josef I. - dobové falzum
 
1 zlatý 1879 - dobové falzum
1 zlatý 1879, František Josef I. - dobové falzum
 
1 zlatý 1878 - dobové falzum
1 zlatý 1878, Kremnica, František Josef I. - dobové falzum
 
20 krejcarů 1870 - dobové falzum
20 krejcarů 1870, František Josef I. - dobové falzum
 
6 krejcar 1800, Praha, František II.
6 krejcar 1800, Praha, František II., zřejmě dobové falzum (nebo divadelní rekvizita(?)), olovo nebo cín, šedá patina.
 
1 tolar 1780, falzum
1 tolar 1780 (tzv. levantský tolar), falzum novoražby ražené pravděpodobně na území Jemenu. Pravá novoražba (restrike) má mít průměr 41 mm, tloušťku 2,5 mm, hmotnost 28,0668 g a hustotu 9,16 g·cm-3. Toto falzum má průměr 44 mm, tloušťku 2,1 mm, hmotnost 28,0803 g a hustotu 8,39 g·cm-3. Hustota je poměrně blízká hustotě niklu 8,91 g·cm-3, resp. jeho slitině. Tomu odpovídá i to, že je falzum magnetické. Hrana je vroubkovaná, mince nese stopy oběhu. Velmi dobrá shoda hmotností napovídá, že se jedná o technicky poměrně zdařilé falzum.
 
1 krejcar 1703, Kutná Hora, Leopold I. - dobové falzum
1 krejcar 1703, Kutná Hora, Leopold I. - dobové falzum
 

hr

Naleznete-li nepřesnou či mylnou informaci nebo budete-li schopní nějakou další informací přispět, budu vám velmi vděčný. Své příspěvky můžete posílat na email: . Za zaslané příspěvky velmi děkuji!