KUTNÁ HORA

Kutná hora - Gotická madona z chrámu Sv. BarboryNávštěva Kutné Hory byl můj dlouholetý sen, který se mi vyplnil v srpnu 2004. Byl to nezapomenutelný zážitek, Kutná Hora nabízí řadu úžasných historických památek, které opravdu stojí za vidění. Já jsem navštívil chrám Sv. Barbory, proslulý monument města, který byl toho času v rekonstrukci, velice zdařilou expoxici středověkého dolu na Hrádku a samozřejmě jsem absolvoval i to nejpodstatnější, proč jsem vlastně Kutnou Horu navštívil a to Vlašský dvůr.
 
Pokud by jste si ale chtěli v Kutné Hoře koupit na památku pražský groš, spokojte se raději jako já jen s obyčejnou replikou a pěkný groš si pořiďte jinde. Groše jsou sice ke koupi na více místech, ale většinou se jedná o velmi nekvalitní exempláře za nehorázné ceny. To ostatně platí o jakémkoliv numismatickém materiálu z Kutné Hory. Bohužel je to obyčejná komerce. Rovněž se moc nezamýšlejte nad výší vstupného - koneckonců není to každý den. Návštěvníků mají v Kutné Hoře evidentně dostatek, tak proč by se drželi s cenami při zemi. Na druhou stranu to není zas tak hrozné jako v Praze nebo na Karlštejně.
 
Vlašský dvůr vás nezklame určitě. Nemusíte být numismatiky nebo historiky, aby vás to všechno nadchlo. Přestože vybavení kutnohorské mincovny bylo na svou dobu špičkové, lze jen stěží uvěřit, že v tak ze současného pohledu primitivních podmínkách byly raženy v takovém počtu tak krásné a dokonalé mince, jakými jsou bezesporu pražské groše. Je s podivem, jak málo stačilo, aby byl Vlašský dvůr před sto lety srovnán se zemí, když od konce 18. století chátral. Naštěstí byl však objekt zachráněn, i když jeho záchrana byla spojena s novodobou přestavbou a vše se tedy nedochovalo ve stavu původním. Expozice královská mincovna potěší oko numismatika vystavenými exempláři grošových a tolarových ražeb. Velkým zážitkem nejen pro numismatika je možnost nahlédnout do šmitny (mincovní kovárny), kde se můžete podrobně a názorně seznámit s výrobním postupem postupem pražských grošů. Poutavá je i návštěva královské audienční síně, kde spatřil světlo světa "Dekret kutnohorský" vydaný roku 1409 nebo kde byl v roce 1471 zvolen za českého krále Vladislav Jagellonský. Zajímavý příběh se můžete dozvědět i o konšelské lavici s překlopným opěradlem (když konšelé nesouhlasili se starostou, tak opěradlo otočili a sedli si k němu zády). Populární je i ražební síň zvaná preghaus a královská pokladnice, nad jejímiž okovanými dveřmi je nápis "Noli me tangere" (Nedotýkej se mne).
 
Kutná hora - otec a já před vstupem do středověkého doluNezapomenutelným zážitkem je rozhodně i návštěva středověkého dolu a pokud Kutnou Horu navštívíte, nenechte si tuto atrakci ujít. Určitě oceníte i to příjemné ochlazení během parného letního dne. Už jsem v pár dolech byl, nejhlouběji v Dolní Rožínce (1050 metrů), ale tohle je něco jiného. Není to sice nijak zvlášť hluboko (tuším něco kolem 30 metrů), ale ta atmosféra je neopakovatelná. Samozřejmě nafasujete perkytli, přilbu a svítilnu a vyrazíte do podzemní expozice. Vstoupíte do míst, kde se těžilo stříbro na slavné pražské groše. Tedy ne úplně na místo těžby, v reálu se jedná o středověkou odvodňovací štolu z 14. až 16. století, objevenou v roce 1967. V roce 1995 zde bylo vybudováno 33 metrů hluboké schodiště umožňující veřejnosti návštěvu podzemní trasy. Zpřístupněna je pouze malá část štol, celkem asi 250 metrů. Důlní dílo je ve skutečnosti mnohem rozsáhlejší a stále se zkoumá. Součástí expozice jsou repliky středověkých kouřových pater, šachtic a výztuží.
 

Kutná hora - pohled k Vlašskému dvoru a kostelu Sv. Jakuba
Kutná hora - pohled k Vlašskému dvoru a kostelu Sv. Jakuba

Kutná hora - z expozice středověkého dolu
Kutná hora - z expozice středověkého dolu

Kutná hora - část ze značek mincoven
Kutná hora - část ze značek mincoven

Kutná hora - historické ceny
Kutná hora - historické ceny (poněkud upravené naleznete zde)

Kutná hora - poklad
Kutná hora - poklad

hr

K doplnění obsahu této stránky přispěli:
 
Kristián Richtera (fotografie)