ŽELEZNÉ MINCE

Železo se naštěstí jako mincovní kov příliš často nepoužívalo, přesto bylo jako nouzový mincovní kov použito např. na sklonku I. světové války na drobné mince Rakousko-Uherska či Německa. Že není železo obzvláště odolné proti korozi je všeobecně známý fakt. Korozi železa podporuje vlhké a teplé prostředí (samozřejmě za přístupu kyslíku), přítomnost některých látek v okolí (např. solí), negativní vliv na odolnost železa mají i některé jeho příměsi a v neposlední řadě se oxidace železa mohou účastnit i některé mikroorganismy. Koroze železa se projevuje tvorbou rzi (rez může mít proměnlivé složení, obsahuje hydroxid železitý a oxid železitý). Její velmi nepříjemnou vlastností je poréznost (veškeré detaily na minci pod rzí proto mizí). Vrstva zoxidovaného železa čistý kov většinou nechrání (jako je tomu u některých jiných kovů), ale naopak její přítomnost ještě více podporuje další oxidaci. Vrchní vrstvy rzi se mohou odlupovat, na povrch kovu je však vázána velmi pevně. V případě zrezivělých mincí proto nelze příliš uvažovat o možnosti šetrného mechanického odstranění zoxidovaného kovu (např. otřením hadříkem). Dojde-li koroze mince do takového stádia, kdy se z ní odlupují částečky rzi, nelze již se záchranou mince počítat. Pokud došlo pouze k mírné oxidaci mince (ještě lze rozeznat některé detaily) nebo je oxidace omezena pouze na lokální ložiska, lze uvažovat o záchraně mince. Na skutečně mírně zoxidovanou minci lze poměrně úspěšně použít zubní kartáček, mýdlo a trochu hrubé síly. Čištění železných mincí je v podstatě vždy destruktivní.
 

Čištění kyselinou citronovou (destruktivní)

V případě hlubší koroze je mechanické odstranění kovu často neúčinné. Dobře se mi osvědčilo použití koncentrátu citronové šťávy. Je možné zakoupit si i krystalickou kyselinu citronovou a koncentraci (tj. sílu) roztoku si zvolit dle potřeby. Minci je dobré vždy po 10-15 minutách zkontrolovat, očistit hadříkem a znovu ponořit do čistého roztoku. Pokud chcete čistit více mincí najednou, volte raději izolované lázně, rozhodně není vhodné čistit v takové lázni najednou mince různého typu.
 
 
Na obrázku výše je německý 10 pfennig. Opis je zčásti nečitelný, letopočet nelze přečíst vůbec. Vlevo od nominální hodnoty je místy rez již značně vystouplá a porézní). Na obrázku dole je tatáž mince po asi 2 hodinách působení koncentrované citronové šťávy. Roztok byl několikrát vyměněn, mince při tom vyjmuta a očištěna pomocí zubního kartáčku a mýdla. Očištění mince odkrylo překvapivě dobře zachovalé detaily na orlici. Druhá strana je zachována podstatně hůře, jsou patrná místa, kde již koroze prostoupila hlouběji (právě na místech, kde byla rez porézní).
 

 
Takto vyčištěný kus jistě nebude právě ozdobou sbírky, ale určitě dobře poslouží jako provizorium než narazíte na lépe zachovalý exemplář. Před tímto čištěním je třeba si uvědomit, že na nějakou patinu můžeme zapomenout. Vyčištěním kompletně odstraníme rez a odkryjeme čistý kov. Využíváme toho, že poměrně slabá kyselina citronová reaguje dostatečně rychle se rzí, ale železo tak rychle nerozpouští.
 

Čištění kyselinou fosforečnou (destruktivní)

 
Takto zachovalé rakousko-uherské železné mince nejsou žádnou velkou vzácností. Téměř vždy je na nich možné najít nehezké skvrny rzi. K čištění mince na obrázku byla použita velmi zředěná kyselina fosforečná (H3PO4) vzniklá naředěním koncentrované kyseliny vodou v poměru 1:50. Celkem byla mince v lázni téměř 12 hodin, přesto se ji však nepodařilo vyčistit, jak dokazuje obrázek níže. Především místa zasažená oxidací se čistí jen velmi pomalu. Čištění samotným hadříkem je v tomto případě téměř neúčinné, osvědčilo se používání dřevěného párátka a zubního kartáčku, které bylo prováděno během čištění celkem sedmkrát. Povrch mince při čištění výrazně tmavne, ale po přeleštění hadříkem částečně zesvětlá. Zkorodované plochy ustupují působení kyseliny jen velmi pomalu a zdá se, že větší zásluhy na jejich odstranění má spíše mechanické čištění. V tomto ohledu se čištění mincí kyselinou fosforečnou nezdá příliš účinné.
 
 
Od dalšího čištění mince bylo upuštěno, neboť se ukázalo, že oxidace zasahuje v některých místech velmi hluboko pod povrch mince a obraz mince je na několika místech zcela poškozen.