BRONZOVÉ MINCE

Pod pojmem bronz si většina lidí představí slitinu mědi a cínu. Pravdou však je, že bronzů existuje celá řada, např. bronz cínový, hliníkový, manganový, niklový a olověný. K bronzům patří i dělovina a zvonovina. Zde se zaměříme na bronz cínový, který je jako mincovní kov poměrně běžný. Čištění bronzových mincí, jsou-li složeny z kvalitního bronzu (max. 20 % cínu) se v podstatě řídí stejnými pravidly jako v případě čisté mědi a tak tato stránka spíše poslouží jako příklad, s jakým úspěchem byly jednotlivé postupy použity.
 
U mincí s vyšším obsahem cínu se však může vyskytnout tzv. zelená rakovina bronzu (tzv. divoká patina bronzu), která je velmi nepříjemná a jen stěží se odstraňuje. Postupy jsou analogické jako v případě cínového moru a velká naděje na úplný úspěch není. Počáteční stadia zeleného moru lze odstranit částečně mechanicky a následně zředěnou kyselinou chlorovodíkovou. Údajně pomáhá i temperování mince po dobu několika dní na vyšší teplotu. Vždy je důležité i vyčištěnou minci, která byla původně nakažena, izolovat a uložit ji tak, aby nebyla v kontaktu s ostatními mincemi ve sbírce.
 
Poměrně zajímavým postupem pro odstranění rakoviny bronzu je několikadenní temperace mince na 30 °C a následně její potření asfaltem rozpuštěným v terpentýnu. Po 15 minutách se pak mince otře. Postup zatím ověřený nemám.
 
Podobně jako u mědi ušlechtilou patinu bronzových mincí neodstraňujeme. Staré mince by získaly nežádoucí a nepřirozený lesk.