MĚDINIKLOVÉ MINCE

K čištění mědiniklu se obecně doporučuje použití chelatonu 3 (EDTA III) ve směsi s hydroxidem sodným a siřičitanem sodným (15:5:1). Obecně lze říci, že mědinikl (někdy též kupronikl) je slitina odolávající poměrně dobře oxidaci za běžných podmínek a na očistění tak mnohdy stačí pouze teplá voda a mýdlo. Zoxidované kusy lze nalézt především v zemi nebo uložené na vlhkých místech, často společně s jinými mincemi, které oxidují snáze a často oxidaci těchto mincí "nastartují". I přesto všechno bývá oxidace do hloubky spíše výjimečná, oxidační vrstva bývá velmi tenká a lze ji snadno odstranit bez viditelného porušení mince. Nepříjemná je spíše tvorba skvrn, jejichž odstranění vyžaduje jistou trpělivost.
 

Čištění chelatonem - EDTA III (nedestruktivní)

 
Složení: měď (Cu), nikl (Ni) a zinek (Zn). Uvedená značně povrchově zoxidovaná mince byla ponechána pouze v roztoku EDTA (kávová lžička v 0,1 litru teplé vody) po dobu cca 4 hodin, přeleštěna jemným hadříkem a pak ponechána znovu v téže lázni po dobu 8 hodin a znovu přeleštěna jemným hadříkem. Čištění tímto způsobem je velmi pomalé, vzniklou patinu lze podle vkusu odstranit pouze částečně. I na vyčištěné minci je dále patrná na rubu velká skvrna a malé skvrny (pod písmeny "CC" z nápisu "CCCP", nalevo od nápisu "ODIN"), jejichž odstranění by vyžadovalo ještě další setrvání mince v lázni.
 

 

Čištění alkalickým chelatonem (nedestruktivní)

 
Složení: mědinikl - 80% měď (Cu) a 20% nikl (Ni). Kombinace něčistot, oxidačních hnědých skvrn i zelených skvrn. Mince byla umístěna do roztoku alkalického chelatonu (směs EDTA III, hydroxidu sodného NaOH a siřičitanu sodného Na2SO3 v ideálním hmotnostním poměru 15:5:1). Malá kávová lžička chelatonu (a odhadem odměřená i ostatní množství látek) byla rozpuštěna v cca 0,1 litru vody a po rozpuštění všech látek byla do vzniklého roztoku umístěna po dobu jedné hodiny uvedená mince. Během této hodiny byla mince třikrát z lázně vyjmuta a mírně přeleštěna jemným hadříkem. Vzhled mince byl po této hodině již velmi podobný stavu uvedenému na obrázku níže. Další setrvání mince v roztoku po dobu jedné hodiny nepřineslo žádné viditelné odstranění hnědých skvrn na povrchu mince. Stav mince je zachycen na následujícím obrázku.
 
 
Protože oxidace zasahovala poměrně hluboko, nepodařilo se skvrny odstranit ani po delší době a proto byl vyzkoušen alternativní, avšak velice agresivní postup. Malé množství zředěné kyseliny dusičné bylo naneseno dřevěným párátkem na skrvnu, chvíli bylo zasažené místo potíráno a pak celá mince opláchnuta vodou. Skvrny se podařilo odstranit, avšak za cenu mírné změny zbarvení mince, jak je patrné z obrázku. V místě, kde byla největší skvrna je pod zvětšením lupou velmi dobře vidět poškozený povrch a poměrně hluboce vyleptané plochy (náznak je patrný i na obrázku). To svědčí o tom, že oxidace zasáhla hluboko pod povrch mince a pomocí alkalického roztoku by se ji odstranit v tomto místě nepodařilo. S ohledem na poškození mince po odstranění zoxidovaného kovu je na místě otázka, zda by nebylo lepší na minci ponechat raději skvrnu, než se pokoušet o její úplné odstranění.
 

 

Čištění alkalickým chelatonem (nedestruktivní)

 
Složení: mědinikl - 80% měď (Cu) a 20% nikl (Ni). Velice nepříjemná hnědá skvrna přes celou plochu mince. Podobnou skvrnu, ale menší, se nepodařilo u mince výše vyčistit neboť oxidace zasahovala do hloubky mince. Mince byla umístěna do stejného roztoku jako výše uvedená mince, tedy do roztoku alkalického chelatonu (směs EDTA III, hydroxidu sodného NaOH a siřičitanu sodného Na2SO3 v ideálním hmotnostním poměru 15:5:1). Malá kávová lžička chelatonu (a odhadem odměřená i ostatní množství látek) byla rozpuštěna v cca 0,1 litru vody a po rozpuštění všech látek byla do vzniklého roztoku umístěna uvedená mince. Fotografie níže ukazuje stav mince po devíti hodinách v lázni a dvojím přeleštěním jemným hadříkem.
 
 
Po uvedené době byla mince umístěna do nové lázně o stejném složení. Po šesti hodinách byla mince z lázně vyjmuta a znovu přeleštěna. Výsledek čištění je zachycen na obrázku níže. Při podrobném zkoumání je ještě pozorovatelný nepatrný hnědý nádech na některých místech. Ten by bylo možné odstranit dalším působením čisticího roztoku.