ČESKÁ A ČESKOSLOVENSKÁ MĚNA
(1918 - současnost)
VARIANTY MINCÍ

Podrobné informace a fotografie budou doplňovány průběžně.
 

5 Kč 1928

5 Kč 1928 - odlišné vzory na hraně
 

Česká republika od roku 1993
 

10 h 1994

10 haléř s letopočtem 1994 se vyskytuje ve 3 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny c-e. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • velikost číslic letopočtu a tvar číslice "1" v letopočtu
  • pozicí značky mincovny
  • provedení ražby (matovaná vs lesklá)

Následující detail ukazuje rozdíl mezi variantami c, d a variantou e:

c a de

Dva typy provedení letopočtu u desetihaléře 1994. Levé vyobrazení přísluší variantám c a d, pravé variantě e. U variant c a d (vlevo) není u číslice "1" patrný bičík, číslice letopočtu jsou menší a číslice "4" je užší s kratší nožičkou. Značka mincovny je vzpřímená. Pravé vyobrazení ukazuje běžnou variantu e, která se vyznačuje většími číslicemi letopočtu, přítomností bičíku u číslice "1" a delší nožičkou u číslice "4".
 

Rozdíl mezi variantami c a d, které mají shodné provedení mincovního obrazu, spočívá pouze v provedení ražby. Varianta c je matovaná a bylo ji raženo 2500 ks výhradně pro sady. Běžnější z těchto dvou variant je pak varianta d, která je lesklá a bylo jí raženo nejméně 27500 ks pro sady. S ohledem na počet vydaných sad zřejmě (?) nelze očekávat výskyt variant c a d mezi oběžnými mincemi.
 
 
 

10 h 1996

10 haléř s letopočtem 1994 se vyskytuje ve 2 variantách. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto variant je následující:

  • přítomnost resp. nepřítomnost signatury autora

Následující detail ukazuje rozdíl mezi jednotlivými variantami:

varianta se signaturou JPvarianta bez signatury JP

Jaroslav Moravec1) tyto dvě varianty nerozlišuje a je otázkou, zda se nejedná pouze o zmetky uniklé při kontrole v mincovně. Mezi oběžnými desetihaléřovými mincemi bylo možné nalézt např. mince z roku 1994 s téměř kompletně nedoraženou signaturou JP - podrobněji viz. zmetky.
 
 
 

20 h 1994

20 haléř s letopočtem 1994 (mincovna Jablonec) se vyskytuje ve 3 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny e-g. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • velikost číslic letopočtu a jejich tvar
  • provedení ražby (matovaná vs lesklá)

Následující detail ukazuje rozdíl mezi variantami e, f a variantou g:

e a fg

Dva typy provedení letopočtu u dvacetihaléře 1994. Levé vyobrazení přísluší variantám e a f, pravé variantě g. U variant e a f (vlevo) jsou číslice letopočtu menší, u číslice "1" je bičík šikmý, číslice "9" jsou silnější a číslice "4" uzavřenější. Pravé vyobrazení ukazuje běžnou variantu g, která se vyznačuje většími číslicemi letopočtu, bičík u číslice "1" je vodorovný, číslice "9" slabší a číslice "4" otevřenější.
 

Rozdíl mezi variantami e a f, které mají shodné provedení mincovního obrazu, spočívá pouze v provedení ražby. Varianta e je matovaná a bylo ji raženo 2500 ks výhradně pro sady. Běžnější z těchto dvou variant je pak varianta f, která je lesklá a bylo jí raženo nejméně 17500 ks pro sady. S ohledem na počet vydaných sad zřejmě (?) nelze očekávat výskyt variant e a f mezi oběžnými mincemi.
 
 
 

20 h 1996

20 haléř s letopočtem 1996 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny j a k. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • odlišné provedení vroubkování na hraně
j (nahoře) a k (dole)

Horní vyobrazení přísluší variantě j, dolní variantě k, podrobnější popis rozdílu však Moravec1 neuvádí. U varianty j (nahoře) je vroubkování provedeno jako u předchozích typů mechanicky, u varianty o je vroubkování provedeno elektroerozivně. Mechanické vroubkování od elektroerozivního lze odlišit dle tvaru roubkování. Mechanicky vroubkovaná hrana je více zakulacená a tvar jednotlivých vroubků odpovídá kruhovým úsečím (vroubky se směrem k hraně vytrácejí). Elektroerozivní vroubkování hranu mechanicky nedeformuje, hrana je proto směrem k okrajům zaoblena mnohem méně a vroubky se směrem k hraně nevytrácejí (nezužují).
 

Podíl variant j a k není znám, předpokládá se však, že podíl varianty k (elektroerozívní vroubkování) je podstatně menší.
 
 
 

20 h 1997

Mimo běžného 20 haléře s letopočtem 1997 (vzor 1993) existuje 20 exemplářů varianty 1998 (10 kusů v běžné kvalitě a 10 kusů ve špičkové kvalitě). Varianta 1998 se liší od vzoru 1993 pootočením rubové obruby o 1/14 vůči lícní. Tyto varianty (ve skutečnosti se jedná pouze o vzorové odražky, které se zřejmě nedostaly do oběhu) se značí jako n (uvedených 10 kusů v běžné kvalitě) a o (10 kusů ve špičkové kvalitě).
 
 
 

50 h 1993

50 haléř s letopočtem 1993 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) je jako varianta j značena pouze materiálová zkouška ražená 1. 10. 1993 v Jablonecké mincovně v počtu 56000 kusů (z celkových 30474000 ražených toho roku v Jablonecké mincovně). Tato materiálová zkouška má oproti standartnímu složení AlMg (99:1) složení (97:3). Oproti běžné ražbě se varianta j je odlišuje větším leskem. U mincí prošlých oběhem může být tento rozpoznávací znak vpodstatě nepoužitelný.
 
 
 

50 h 1994

50 haléř s letopočtem 1994 se vyskytuje ve 4 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny k-n. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • tvar číslic "9" v letopočtu
  • pozice značky mincovny
  • přerušená resp. nepřerušená linie v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h"
  • provedení ražby (matovaná vs lesklá)
k a lm a n

Dva způsoby provedení letopočtu u padesátihaléře 1994. Levé vyobrazení přísluší variantám k a l, pravé variantám m a n. U variant k a l (vlevo) jsou číslice "9" otevřené a zakončené do roviny. Značka mincovny je vzpřímená. Pravé vyobrazení přísluší variantám m a n. U variant m a n jsou číslice "9" uzavřené a zakončené do oblouku, značka mincovny je nakloněná doprava.
 

k - mn

Dva způsoby provedení ornamentu na rubní straně padesátihaléře. Levé vyobrazení přísluší variantám k, l a m, pravé variantě n. U variant k, l a m je spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" přerušená. U varianty n je spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" nepřerušená.

Shrneme-li uvedené rozdíly, jednotlivé varianty pak lze rozlišit dle následujících příznaků:
 
kv letopočtu číslice "9" otevřené a zakončené do roviny, značka mincovny vzpřímená, na rubu spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" přerušená, ražba matovaná
lv letopočtu číslice "9" otevřené a zakončené do roviny, značka mincovny vzpřímená, na rubu spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" přerušená, ražba lesklá
mv letopočtu číslice "9" uzavřené a zakončené do oblouku, značka mincovny nakloněná doprava, na rubu spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" přerušená, ražba lesklá
nv letopočtu číslice "9" uzavřené a zakončené do oblouku, značka mincovny nakloněná doprava, na rubu spodní linka v číslici "0" mezi číslicí "5" a písmenem "h" nepřerušená, ražba lesklá.

Lze se právem domnívat, že s ohledem na náklad 2500 kusů varianty k, nebude tato zastoupena mezi oběžnými mincemi. Rovněž existence varianty l mezi oběživem není zcela jistá, avšak s ohledem na formulaci, že bylo raženo nejméně 27500 kusů pro sady, nelze výskyt této varianty mezi oběžnými mincemi zcela vyloučit. Mezi oběžnými mincemi je v menší míře zastoupena varianta m (neschválený vzorový odražek), s ohledem na průměrnou životnost razidel lze její emisi odhadnout na nejvýše 850000 kusů. Nejrozšířenější variantou je varianta n, jejíž emise činí zbývají (a tudíž podstatnou) část nákladu.
 
 
 

1 Kč 1995

1 Kč s letopočtem 1995 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny c a d. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • tvar číslic "1" a "5" v letopočtu
  • pozice značky mincovny
cd

Dva způsoby provedení letopočtu u jednokoruny 1995. Na následujících obrázcích je detailní vyobrazení obou variant.
 

cd

Levé vyobrazení přísluší variantě c, pravé variantě d. U varianty c (vlevo) má číslice "1" bičík i patku širší, číslice "5" je otevřenější a značka mincovny je nakloněná doprava (leží mezi dvěma prostředními drápy). Pravé vyobrazení přísluší variantě d, u níž má číslice "1" bičík i patku uzší, číslice "5" je uzavřenější (kulatější) a značka mincovny je vzpřímená (leží blíže k vrchnímu ze dvou prostředních drápů).
 

Varianty c bylo raženo nejméně 22400 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta d. Výskyt varianty c byl v oběžných mincích zaznamenán, lze tedy očekávat, že bylo raženo více než uvedený počet kusů pro sady. Jedná se však o variantu nepochybně méně běžnou.
 
 
 

1 Kč 1996

1 Kč s letopočtem 1996 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny e a f. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • tvar číslice "1" v letopočtu
  • pozice značky mincovny
ef

Dva způsoby provedení letopočtu u jednokoruny 1996. Na následujících obrázcích je detailní vyobrazení obou variant.
 

ef

Levé vyobrazení přísluší variantě e, pravé variantě f. U varianty e (vlevo) má v letopočtu číslice "1" bičík delší a značka mincovny je nakloněná doprava (leží mezi dvěma prostředními drápy). Pravé vyobrazení přísluší variantě f, u níž má v letopočtu číslice "1" bičík velmi krátký a značka mincovny je vzpřímená (leží blíže k vrchnímu ze dvou prostředních drápů).
 

Varianty e bylo raženo nejméně 26040 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta f. Výskyt varianty e byl v oběžných mincích zaznamenán, lze tedy očekávat, že bylo raženo více než uvedený počet kusů pro sady. Jedná se však o variantu nepochybně méně běžnou.
 
 
 

1 Kč 2000

1 Kč s letopočtem 2000 se vyskytuje ve 3 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny k, l a m. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta k oproti ostatním variantám vyšší reliéf. Prvky, které umožňují rozlišení jednotlivých variant jsou následující:

  • délka nohy písmene T
  • způsob napojení nohy písmene T na hlavu písmene
  • velikost písmene J
  • zakončení písmene J
k, n, p, rlm, o, q, s

Tři způsoby provedení signatury autorky JTS (první vyobrazení - vyobrazení var. k - je fotomontáž). Levé vyobrazení přísluší variantě k, jejíž provedení je charakteristické dlouhou nohou u písmene "T", mezi hlavou a nohou písmene "T" je mezera, písmeno "J" je velké, jeho noha je souběžná s nohou písmene "T" a celkově je signatura provedena silnějším písmem než u ostatních variant. Prostřední vyobrazení přísluší variantě l, pro kterou je charakteristické především provedení písmene "J", které je výrazně menší než u variant k a m. Písmena "J" a "S" jsou vzpřímená, mezi hlavou a nohou písmene "T" není mezera a signatura je provedena slabším písmem. Pravé vyobrazení přísluší variantě m, pro níž je charakteristické především krátká noha písmene "T", šikmo zakončená hlava písmene "J" a rovněž celé provedení signatury je slabším písmem. Na následujících obrázcích je detailní vyobrazení diskutovaných variant.
k, n, p, rlm, o, q, s

Varianta k by měla být zastoupena i mezi oběžnými mincemi, kam se dostal zbytek nákladu z ražby pro sady. Vychází z upravených redukcí z roku 1997 vyrobených v Jablonci. U varianty l je líc z redukcí z roku 2000 (Jablonec) a rub z redukcí z roku 1993 (Winnipeg), veškerý náklad této varianty je mezi mincemi v oběhu. Rovněž veškerý náklad varianty m, u níž líc i rub pochází z redukcí z roku 2000 (Jablonec), je mezi mincemi v oběhu.
 

Mezi oběžnými mincemi je nejběžnější varianta m, která činí podstatnou část nákladu, v oběhu byl v mnohem menší míře zaznamenán i výskyt varianty l. Množství varianty k mezi oběživem není známé, ale zřejmě bude z uvedených tří variant mezi oběžnými mincemi zastoupena nejméně.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty k je totožné s variantou n (2001), p (2002) a r (2003), provedení signatury u varianty m je pak totožné s variantami o (2001), q (2002) a s (2003) - viz. níže.
 
 
 

1 Kč 2001

1 Kč s letopočtem 2001 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny n a o. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta n oproti variantě o vyšší reliéf. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • délka nohy písmene T
  • způsob napojení nohy písmene T na hlavu písmene
  • zakončení písmene J
no

Detailní vyobrazení variant n (vlevo) a o (vpravo). Provedení varianty n je charakteristické dlouhou nohou u písmene "T", mezi hlavou a nohou písmene "T" je mezera a celkově je signatura provedena silnějším písmem než u varianty o. Pravé vyobrazení přísluší variantě o, pro níž je charakteristické především krátká noha písmene "T", šikmo zakončená hlava písmene "J" a rovněž celé provedení signatury je provedeno slabší linií.
 

Varianta n byla údajně ražena výhradně pro sady a neměla by se tudíž vyskytovat mezi oběživem.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty n je totožné s variantou k (2000), p (2002) a r (2003), provedení signatury u varianty o je pak totožné s variantami m (2000), q (2002) a s (2003) - viz. výše a níže.
 
 
 

1 Kč 2002

1 Kč s letopočtem 2002 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny p a q. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta p oproti variantě q vyšší reliéf. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • délka nohy písmene T
  • způsob napojení nohy písmene T na hlavu písmene
  • zakončení písmene J
pq

Detailní vyobrazení variant p (vlevo) a q (vpravo). Provedení varianty p je charakteristické dlouhou nohou u písmene "T", mezi hlavou a nohou písmene "T" je mezera a celkově je signatura provedena silnějším písmem než u varianty q. Pravé vyobrazení přísluší variantě q, pro níž je charakteristické především krátká noha písmene "T", šikmo zakončená hlava písmene "J" a rovněž celé provedení signatury je provedeno slabší linií.
 

Varianta p byla údajně ražena výhradně pro sady a neměla by se tudíž vyskytovat mezi oběživem.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty p je totožné s variantou k (2000), n (2001) a r (2003), provedení signatury u varianty q je pak totožné s variantami m (2000), o (2001) a s (2003) - viz. výše a níže.
 
 
 

1 Kč 2003

1 Kč s letopočtem 2003 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny r a s. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta r oproti variantě s vyšší reliéf. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • délka nohy písmene T
  • způsob napojení nohy písmene T na hlavu písmene
  • zakončení písmene J
rs

Detailní vyobrazení variant r (vlevo) a s (vpravo). Provedení varianty r je charakteristické dlouhou nohou u písmene "T", mezi hlavou a nohou písmene "T" je mezera a celkově je signatura provedena silnějším písmem než u varianty s. Pravé vyobrazení přísluší variantě s, pro níž je charakteristické především krátká noha písmene "T", šikmo zakončená hlava písmene "J" a rovněž celé provedení signatury je provedeno slabší linií.
 

Varianta r byla údajně ražena výhradně pro sady a neměla by se tudíž vyskytovat mezi oběživem.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty r je totožné s variantou k (2000), n (2001) a p (2002), provedení signatury u varianty s je pak totožné s variantami m (2000), o (2001) a q (2002) - viz. výše.
 
 
 

2 Kč 1995

2 Kč s letopočtem 1995 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny c a d. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • tvar a tloušťka číslic v letopočtu
  • pozice značky mincovny
cd

Levé vyobrazení přísluší variantě c, pravé variantě d. U varianty c (vlevo) je značka mincovny mezi dvěma prostředními drápy (vůči pařátu je posazena níže), u varianty d (vpravo) je značka mincovny blíže k hornímu ze dvou prostředních drápů (vůči pařátu je posazena výše). Patrný je i rozdíl v tloušťce linií číslic letopočtu (nejlépe patrný u číslic "9") a odlišný tvar číslice "5". Redukce sloužící k ražbě varianty c mají letopočet upravený v Jablonci, redukce varianty d jsou upraveny ve Winnipegu.
 

Varianty c bylo raženo nejméně 22400 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta d. Výskyt varianty c byl v oběžných mincích zaznamenán, lze tedy očekávat, že bylo raženo více než uvedený počet kusů pro sady. Jedná se však o variantu nepochybně méně běžnou.
 
 
 

2 Kč 1998

2 koruna s letopočtem 1998 se vyskytuje ve 4 variantách (dvou základních a dvou hybridních). Tato situace vznikla díky technickým obtížím při ražbě ke konci roku 1998, kdy byly k ražbě použity i původní redukce z roku 1993. Z těchto starých redukcí a nebo z kombinace staré redukce na jedné straně a nové redukce na straně druhé je ražena větší část mincí v oběhu. Nové redukce posloužili k ražbě mincí pro sady v běžné a špičkové kvalitě a z byly z nich v menší míře raženy i mince pro oběh.
Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny e-h. Jako základní varianty se označují varianty e (ražena z nových redukcí z roku 1997) a f (ražba ze starých redukcí z roku 1993). Hybridní varianty se značí g (líc jako e a rub f) a h (líc jako f a rub e). Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • výška reliéfu a šíře obruby
  • provedení signatury autora
  • pozice a provedení značky mincovny

Následující detaily ukazují jednotlivé rozdíly:

f a ge a h

Dva typy zvýšené rubové obruby, vlevo užší (starší) a vpravo širší (novější) typ. Levý užší typ zvýšené obruby přísluší základní variantě f a hybridní variantě g. Pravý širší typ zvýšené obruby přísluší základní variantě e a hybridní variantě h. Redukce s širší obrubou mají i vyšší reliéf.
 

f a ge a h

Dva typy signatury autorky JTS (Jarmila Truhlíková-Spěváková) pod nominální hodnotou na rubu mince. Vlevo je uvedena signatura JTS příslušející základní variantě f a hybridní variantě g. Pravý typ signatury přísluší základní variantě e a hybridní variantě h. Levá (starší) signatura se vyznačuje slabším provedením písma, písmena J a S jsou vzpřímená a noha stylizovaného písmene T je krátká (končí pod písmenem S). Písmo pravé (novější) signatury je silnější, písmena J a S jsou nakloněná a noha stylizovaného písmene T je dlouhá (zasahuje přes střed písmena S resp. se téměř dotýká začátku písmene S).
 

f a he a g

Dva typy zvýšené lícové obruby, vlevo užší (starší) a vpravo širší (novější) typ. Levý užší typ zvýšené obruby přísluší základní variantě f a hybridní variantě h. Pravý širší typ zvýšené obruby přísluší základní variantě e a hybridní variantě g. Redukce s širší obrubou mají i vyšší reliéf.
 

f a he a g

Dva typy provedení značky mincovny. Vlevo je uvedeno starší provedení značky mincovny, které přísluší základní variantě f a hybridní variantě h. Značka je nepatrně menší, základna korunky užší. Markantnějším ukazatelem je poloha značky mincovny vůči drápům na pařátu lva. U variant f a h je značka mezi dvěma prostředními drápy (vůči pařátu je posazena níže). Pravé provedení mincovní značky je novější a přísluší základní variantě e a hybridní variantě g. Značka je nepatrně větší, základna korunky širší. Značka mincovny leží u variant e a g blíže k hornímu ze dvou prostředních drápů (vůči pařátu je posazena výše).
 

Shrneme-li uvedené rozdíly, jednotlivé varianty pak lze rozlišit dle následujících příznaků:

esilný okraj na rubu i lícu, dlouhá nožička písmene T v signatuře a značka mincovny posazená výše (blíže k jednomu z drápů)
fúzký okraj na rubu i lícu, krátká nožička písmene T v signatuře a značka mincovny posazená níže (mezi drápy)
gúzký okraj na rubu a širší na lícu, krátká nožička písmene T v signatuře a značka mincovny posazená výše (blíže k jednomu z drápů)
hsilný okraj na rubu a úzký na lícu, dlouhá nožička písmene T v signatuře a značka mincovny posazená níže (mezi drápy)

V praxi stačí uvedené varianty pohodlně rozlišovat pouze dle provedení signatury a pozice značky mincovny:

edlouhá nožička písmene T v signatuře a značka mincovny blíže k jednomu z drápů
fkrátká nožička písmene T v signatuře a značka mincovny mezi drápy
gkrátká nožička písmene T v signatuře a značka mincovny blíže k jednomu z drápů
hdlouhá nožička písmene T v signatuře a značka mincovny mezi drápy

Původně tedy měla být ražena pouze varianta e, varianty f, g a h vznikly díky technickým obtížím. Z celkového počtu ražených kusů ročníku 1998 (10455480 kusů pro oběh a 2600 pro sady) bylo základní varianty e vyraženo 1546900 kusů (kompletní emise pro sady, tj. 2600 kusů a zbytek, tj. 1544300 kusů pro oběh). V oběhu je tedy 1544300 kusů varianty e (tj. necelých 15 % mincí s letopočtem 1998) a 8911180 kusů ostatních variant f, g a h (tj. přes 85 % mincí s letopočtem 1998). Vzájemné zastoupení variant f, g a h literatura neuvádí. Dle výskytu mezi oběžnými mincemi lze za nejméně běžnou variantu považovat variantu h.
 
 
 

2 Kč 2001

2 Kč s letopočtem 2001 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny j a k. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta j oproti variantě k vyšší reliéf. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • provedení signatury autora
jk

Levé vyobrazení znázorňuje provedení signatury u varianty j, pravé znázorňuje variantu k. U varianty j zasahuje noha písmene "T" přes střed písmene "S" a písmeno "J" je větší, u varianty k je noha písmene "T" kratší a písmeno "J" je menší.
 
jk

Zastoupení jednotlivých variant v oběhu Moravce1) neuvádí.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty j je totožné s variantami e a h (1998), l (2002), n (2003) a p (2004), provedení signatury u varianty k je pak totožné s variantami m (2002), o (2003) a q (2004) - viz. výše a níže.
 
 
 

2 Kč 2002

2 Kč s letopočtem 2002 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny l a m. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta l oproti variantě m vyšší reliéf. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • provedení signatury autora
lm

Levé vyobrazení znázorňuje provedení signatury u varianty l, pravé znázorňuje variantu m. U varianty l zasahuje noha písmene "T" přes střed písmene "S" a písmeno "J" je větší, u varianty m je noha písmene "T" kratší a písmeno "J" je menší.
 
lm

Zastoupení jednotlivých variant v oběhu Moravce1) neuvádí.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty l je totožné s variantami e a h (1998), j (2001), n (2003) a p (2004), provedení signatury u varianty m je pak totožné s variantami k (2001), o (2003) a q (2004) - viz. výše a níže.
 
 
 

2 Kč 2003

2 Kč s letopočtem 2003 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny n a o. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta n oproti variantě o vyšší reliéf. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • provedení signatury autora
no

Levé vyobrazení znázorňuje provedení signatury u varianty n, pravé znázorňuje variantu o. U varianty n zasahuje noha písmene "T" přes střed písmene "S" a písmeno "J" je větší, u varianty o je noha písmene "T" kratší a písmeno "J" je menší.
 
no

Zastoupení jednotlivých variant v oběhu Moravce1) neuvádí.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty n je totožné s variantami e a h (1998), j (2001), l (2002) a p (2004), provedení signatury u varianty o je pak totožné s variantami k (2001), m (2002) a q (2004) - viz. výše a níže.
 
 
 

2 Kč 2004

2 Kč s letopočtem 2004 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny p a q. Rozlišujícím prvkem je rozdílné provedení signatury autorky JTS nacházející se pod vyobrazením koruny. Mimo to má varianta p oproti variantě q vyšší reliéf. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • provedení signatury autora
pq

Levé vyobrazení znázorňuje provedení signatury u varianty p, pravé znázorňuje variantu q. U varianty p zasahuje noha písmene "T" přes střed písmene "S" a písmeno "J" je větší, u varianty q je noha písmene "T" kratší a písmeno "J" je menší.
 
pq

Zastoupení jednotlivých variant v oběhu Moravce1) neuvádí.
 

Pozn.:
Provedení signatury u varianty p je totožné s variantami e a h (1998), j (2001), l (2002) a n (2003), provedení signatury u varianty q je pak totožné s variantami k (2001), m (2002) a o (2003) - viz. výše.
 
 
 

5 Kč 1995

5 Kč s letopočtem 1995 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny b a c. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • tloušťka číslic v letopočtu
  • provedení značky mincovny
bc

Levé vyobrazení přísluší variantě b, pravé variantě c. U varianty b (vlevo) je linie písma silnější a ve značce mincovny splývá korunka s písmenem "b". U varianty c (vpravo) je linie písma užší a ve značce mincovny je mezi korunkou a písmenem "b" patrná mezera. Redukce sloužící k ražbě varianty b mají letopočet upravený v Jablonci, redukce varianty c jsou upraveny ve Winnipegu.
 

Varianty b bylo raženo nejméně 22400 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta d.
 
 
 

10 Kč 1993

10 Kč s letopočtem 1993 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny a a b. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • velikost písmen "KČ"
ab

Levé vyobrazení přísluší variantě a, pravé variantě b. U varianty a (vlevo) jsou písmena "KČ" výrazně větší než u varianty b, linie ornamentu prochází přesně středem písmene "K". U varianty b (vpravo) jsou písmena "KČ" výrazně menší než u varianty a, linie ornamentu neprochází středem písmene "K" a na písmenu "K" tak vytne v horní polovině trojúhelník. Varianta a je lesklá a reliéf rubu je vyšší, varianta b je matná a reliéf rubu je nižší.
 

Varianty b bylo raženo 1000 kusů (jedná se o účelové odražky z neschválených redukcí, vyražené za účelem seřízení strojů na zpracování mincí a poskytnuty servisním firmám), zbytek nákladu tvoří varianta a. Do oběživa se zřejmě nedostalo všech 1000 kusů varianty b, část nákladu se mohla stát předmětem spekulací (poměrně častý výskyt mincí v bankovní jakosti u prodejců), v oběživu se však zřejmě vyskytuje rovněž (lze-li tak usoudit z prodeje této varianty v horší zachovalosti na aukcích).
 

Pozn.:
Stejně jako v případě účelových odražků desetikorun, byly v březnu 1993 provedeny v Hamburku a Winnipegu i účelové odražky všech ostatních mincí od padesátihaléřů výše. Padesátihaléřových mincí bylo takto vyraženo 3000 kusů, od koruny výše pak bylo jednotlivých nominálů vyraženo po tisíci kusech. Tyto emise byly provedeny za účelem seřízení strojů a vyražené kusy byly poskytnuty servisním firmám. S výjimkou výše uvedených desetikorun vyražených z neschválených razidel (č.7.b) lze ostatní účelové odražky od sériových ražeb odlišit jen obtížně.
 
 
 

10 Kč 1994

10 Kč s letopočtem 1994 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny f a g. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • velikost patky a bičíku u číslice "1" v letopočtu
  • velikost a umístění značky mincovny
fg

Levé vyobrazení přísluší variantě f, pravé variantě g. U varianty f (vlevo) je bičík u číslice "1" v letopočtu kratší a patka nepatrná, číslice "9" mají konce zakončené do oblouku, ráhno značky mincovny je kratší. Varianta g se odlišuje delším bičíkem u číslice "1" v letopočtu a výraznou patkou, číslice "9" jsou zakončené do roviny a ráhno značky mincovny je delší. Redukce pro ražbu varianty f mají letopočet upravený v Hamburku a ražby byly provedeny jako lesklé, redukce pro ražbu variant g mají letopočet upravený v Jablonci a ražby byly provedeny jako matné. U mincí z oběhu je rozlišení lesklé a matné ražby v podstatě nemožné.
 

Varianty f bylo raženo nejméně 30000 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta g. Výskyt varianty f byl mezi oběžnými mincemi zaznamenán, vyskytuje se však v mnohem menší míře, než varianta g.
 
 
 

10 Kč 1995

10 Kč s letopočtem 1995 se vyskytuje ve 2 variantách, které označujeme jako vzor 1993 a vzor 1995. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • umístění signatury autora "L.K" na rubu mince
vzor 1993vzor 1995

Levé vyobrazení přísluší vzoru 1993 (signatura vpravo od číslice "0"), pravé vzoru 1995 (signatura autora pod číslicí "1"). Důvodem byly technické problémy (nedoražení signatury L.K).
 

Mincí s letopočtem 1995, vzor 1993, bylo raženo 152388 kusů, zbytek nákladu mincí ročníku 1995 tvoří mince vzoru 1995 v počtu kusů 20530459.
 
 
 

10 Kč 1996

10 Kč s letopočtem 1996 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny n a o. Prvek, který umožňuje rozlišení těchto dvou variant je následující:

  • odlišné provedení vroubkování na hraně
n (nahoře) a o (dole)

Horní vyobrazení přísluší variantě n, dolní variantě o. U varianty n (nahoře) je vroubkování provedeno jako u předchozích typů mechanicky, u varianty o je vroubkování provedeno elektroerozivně. Mechanické vroubkování od elektroerozivního lze odlišit dle tvaru roubkování. Mechanicky vroubkovaná hrana je více zakulacená a tvar jednotlivých vroubků odpovídá kruhovým úsečím (vroubky se směrem k hraně vytrácejí). Elektroerozivní vroubkování hranu mechanicky nedeformuje, hrana je proto směrem k okrajům zaoblena mnohem méně a vroubky se směrem k hraně nevytrácejí (nezužují).
 

Z celkového počtu mincí v oběhu tvoří varianta n asi 2/5 nákladu pro oběh a varianta o pak zbytek nákladu (3/5).
 
 
 

20 Kč 1997

20 Kč s letopočtem 1997 se vyskytuje ve 2 variantách. Dle Jaroslava Moravce1) jsou tyto varianty značeny písmeny f a g. Prvky, které umožňují rozlišení těchto variant jsou následující:

  • způsob zakončení číslic "9" v letopočtu
  • šířka a umístění značky mincovny
fg

Levé vyobrazení přísluší variantě f, pravé variantě g. U varianty f (vlevo) je zakončení číslic "9" v letopočtu vedeno kolmo k noze číslice. značka mincovny je užší a vůči nejbližšímu drápu posazena výše oproti variantě g. Číslice "9" u varianty g jsou zakončeny rovnoběžně s obrubou mince, značka mincovny je širší a oproti variantě f posazena níže.
 

Varianty f bylo raženo nejméně 15000 kusů pro numismatické sady, zbytek nákladu tvoří varianta g.
 
 
 

 

hr

Naleznete-li nepřesnou či mylnou informaci nebo budete-li schopní nějakou další informací přispět, budu vám velmi vděčný. Své příspěvky můžete posílat na email: . Za zaslané připomínky předem děkuji!

Využité literární zdroje:
1) České mince 1993–2005 a medaile České mincovny 1993–2005, 7. doplněné a rozšířené vydání, Brno-Jablonec nad Nisou 2005, ISBN 80-903662-1-X.